Sledujte nás na Facebooku

Není kolagen jako kolagen

Není kolagen jako kolagenNa trhu existuje mnoho doplňků stravy obsahujících kolagen, proto není divu, že se spotřebitele začínají ztrácet v množství informací. Čím bychom se měli řídit při rozhodování o koupi konkrétního doplňku stravy?  

1.    Původ kolagenu:

Zkontrolujte původ kolagenu. V doplňcích stravy můžete se setkat se třemi hlavními druhy:

 • syntetický kolagen - používán např. jako tkáňová vyplň (estetická medicína) od 80tych let minulého století.
 • hovězí, vepřový, drůbeží kolagen
  Biologická dostupnost tohoto kolagenu (vzhledem k jeho stavbě) je relativně nízká a na účinky léčby je třeba čekat velmi dlouho. Konzumace velkého množství tlačenky také moc nepomůže. Cena přípravků s tímto kolagenem je poměrně nízká, což není překvapením vzhledem k jeho účinkům.
 • rybí kolagen
Vědci neznají lepší kolagen, než je rybí kolagen. Jde o to, že kolagen produkovaný v lidském těle a rybí kolagen mají stejnou strukturu - spirální šroubovice peptidů se spojují ve specifické formaci trojité šroubovice, což přispívá k vysoké biologické dostupnosti rybího kolagenu v lidském těle. Takovou strukturu nemá hovězí, vepřový nebo drůbeží kolagen. Proto je cena přípravků s tímto kolagenem obvykle vyšší než doplňků obsahujících jiné druhy kolagenu.

Mezi rybím kolagenem můžeme ještě rozlišit dobrý a nejlepší. Zkontrolujte, z jaké části ryby pochází Váš kolagen. I když se to nezdá, tento detail má vliv na kvalitu doplňku stravy.

 • Kosti/ šupiny - levná surovina, zbavena peptidů, proto přípravky obsahující tento kolagen jsou levnější než jiné rybí kolageny, ale také méně účinné.
 • Kůže - kolagen s nejvyšší biologickou dostupností a nejvyšší kvality.

2. Způsob získávání kolagenu

Můžete se setkat s následujícími formami rybího kolagenu:

 • Nativní - tato forma kolagenu se díky své struktuře používá hlavně v kosmetickém průmyslu.
 • Lyofilizovaný - používá se v kosmetice a doplňcích stravy. Lyofilizace (ve zkratce) je speciální proces sušení zmrazením, díky němuž si produkt zachovává aktivitu sloučenin v něm obsažených. Jedná se však o proces, který není v prostředí producentů kolagenových přípravků příliš populární, protože jakkoli marketingově zní dobře, neexistuje vědecky potvrzený důkaz o tom, jak tato forma kolagenu funguje v doplňku.
 • Hydrolyzovaný - zde nejčastěji dochází k největšímu nedorozumění a nadměrné interpretaci, která je důsledkem nevědomosti nebo touhy manipulovat s informacemi. Hydrolýza může být provedena třemi různými způsoby, proto můžeme rozlišit bazickou, kyselou a enzymatickou hydrolýzu. Tyto dvě první formy mají agresivní působení a zbavují kolagen nejdůležitějších aminokyselin, vzniká populární želatina zanedbatelné hodnoty (takové hydrolyzáty se nacházejí v levných přípravcích nízké kvality, často hovězího původu).
 • Enzymatická proteolýza - proces, který probíhá v zažívacím traktu a vede k rozkladu proteinů na peptidy a aminokyseliny. Moderní věda je schopna tento proces provádět kontrolovaným a velmi šetrným způsobem (a nemá to nic společného s agresivní bazickou nebo kyselou hydrolýzou!). Díky tomuto specifickému procesu jsou zachovány všechny jedinečné peptidy (dipeptidy a tripeptidy) a aminokyseliny v příslušných sekvencích aminokyselinových řetězců, což se promítá do jejich biologické funkčnosti a schopnosti stimulovat fibroblasty k produkci správného kolagenu.
 • V tomto spoléhá mistrovství získávání nejlépe lidským tělem absorbovaného kolagenu, který je používán v Natural Collagen od Blue Nature. V současnosti je to nejlépe zdokumentovaný, pokud jde o účinnost, způsob získání nezbytných složek kolagenu, tj. peptidů a aminokyselin. Skutečnost, že poskytujeme tělu správně připravené peptidy a aminokyseliny, způsobuje, že tělo tyto látky vstřebává rychle, bez zbytečného otálení, proto je jejich účinek tak silný, což ostatně potvrzují klinické studie.
 • Pamatujte, že kolagen je v těle vyměňován každé čtyři měsíce, takže stojí za to naplánovat takhle dlouhou léčbu.
3. Další aktivní látky v doplňku stravy s kolagenem

Mnoho vědeckých studií potvrzuje, že současný přísun vitamínu C spolu s kolagenem zvyšuje účinnost doplňku stravy. Přidání organické síry může pomoci zmírnit potíže pohybového aparátu a pokožky.
.