Sledujte nás na Facebooku

7 nejdůležitějších výhod doplňování kolagenu

7 nejdůležitějších výhod doplňování kolagenu

Kolagen tvoří přibližně 90% pojivové tkáně, 90% kostní hmoty a 70% kůže. Jeho produkce v našem těle klesá po 25. roce. Ve věku 60 let máme o polovinu méně kolagenu než ve věku 20 let. Pokles kolagenu znamená více vrásek, ztuhlost kloubů, slabší kosti a tenčí vlasy. Naštěstí se ukázalo, že suplementace kolagenovými peptidy zabraňuje ztrátě kolagenu a snižuje jeho následky.

1.    Posiluje klouby, zmírňuje záněty

Používání doplňků s rybím kolagenem zmírňuje příznaky zánětů kloubů a může vést k významnému snížení jejich bolesti a ztuhlosti. Pomáhá zlepšit celkovou mobilitu během každodenních činností. Klinické studie ukázaly, že kolagenové peptidy zlepšují mobilitu a flexibilitu jak u pacientů s artritidou, tak u sportovců. Po suplementaci kolagenu byli jedinci schopni cvičit po delší dobu bez bolesti kloubů.

2.    Posiluje kosti

Kolagen pomáhá budovat silnější kosti a zabraňuje zlomeninám. Naše kosti jsou s věkem stále křehčí. Čím více kolagenu je v našich kostech, tím jsou silnější, což snižuje riziko zlomenin. Doplnění kolagenu může pomoci zlepšit jejich stav stimulací růstu nových kostních buněk, které nahrazují opotřebované a poškozené buňky.

3.    Urychluje regeneraci svalů, kloubů a vazů

Vědci uznali kolagen jako klíčovou složku obnovující sílu a flexibilitu svalů, kloubů a vazů.

4.    Hydratuje a zpevňuje pokožku, redukuje vrásky

Bylo prokázáno, že doplňování kolagenu zvyšuje pružnost a hydrataci pokožky a také snižuje hloubku vrásek v obličeji.

5.    Posiluje vlasy a nehty

Zdravotní přínosy doplňování kolagenu se vztahují také na vlasy a nehty. Stav vlasových folikulů závisí na kolagenové matrici v pokožce hlavy. Bez správného množství kolagenu se snižuje počet a tloušťka vlasových folikulů. Ztráta kolagenu s věkem může zvýšit vypadávání vlasů. Známkou nedostatku kolagenu jsou také slabé, křehké nehty.

6.    Podporuje hubnutí

Studie ukázaly, že kolagenový protein poskytuje pocit sytosti déle než jiné typy proteinů. V klinické studii zahrnující obézní a diabetické pacienty bylo zjištěno, že požití hydrolyzovaného kolagenu stimuluje uvolňování hormonů sytosti do krve. Lidé, kteří používali doplňky stravy s kolagenem, konzumovali při dalším jídle o 20% méně kalorií než lidé, kteří konzumovali jiné typy proteinů.

7.    Pomáhá eliminovat celulitidu a strie

Kolagen hraje také důležitou roli při snižování celulitidy, strií a jizev po akné. Ukázalo se, že suplementace kolagenu má pozitivní vliv na zvýšení exprese kolagenu v pokožce a na zlepšení její pružnosti a hustoty. To má zásadní význam pro posílení a zpevnění pokožky, což se projevuje snížením viditelnosti celulitidy, strií a jizev po akné.

Studie:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12110404
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18416885
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17076983
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3792777
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18416885
.

.