Sledujte nás na Facebooku

Tajemství Mrtvého moře

Tajemství Mrtvého moře

Tajemství Mrtvého moře

Dr. Katarzyna Paradowska

Lékařská Universita ve Varšavě

Mrtvé moře se nachází v údolí táhnoucí se ze Sýrie až k africkému kontinentu. V roce 2006 vodní zrcadlo leželo 418 metrů pod hladinou moře, je to nejnižší bod na Zemi. Suché horké klima s 330 slunečními dny v roce způsobilo vysokou koncentraci soli ve vodě.

Sůl byla široce známa pro své léčivé a zkrášlující vlastnosti, připisováno jí také magickou moc. Vážila si ji královna ze Saby a královna Kleopatra. Mrtvé moře je také zmíněno v Bibli. Na jeho břehu ležela starověká města Sodoma a Gomora. S okolím Mrtvého moře byli spojeni král David, Herodes, Ježíš Kristus a Jan Křtitel.

Mrtvé moře je nádrží s nejvíce slanou vodou na světě, ale složení minerálů je jiné než v typické mořské vodě. V mořích a oceánech dokonce až 97% soli tvoří chlorid sodný (NaCl, neboli stolní sůl), zatímco v Mrtvém moři je ho jen 8%. Voda z Mrtvého moře je bohatá na chlorid hořečnatý (cca 53%), chlorid draselný (37%), zbytek tvoří chlorid sodný, chlorid vápenatý a různé stopové prvky. Kromě chloridů se v něm nacházejí také jodidy, bromidy, sírany a uhličitany. Ze dna Mrtvého moře se také dobývá bahno. Je to černá, měkká hmota se specifickou vůní síry. Bahno, podobně jako sůl, rovněž obsahuje velké množství minerálů.

Léčivé účinky soli se staly předmětem vědeckých a klinických studií, prováděných většinou v Izraeli. Pozorován byl průběh léčby pacientů, kteří využívali koupele v teplé, slané vodě, a zároveň působení specifického mikroklimatu. Vysoký atmosférický tlak, stabilní sluneční počasí a koupele jsou podněty působící stimulačně na organismus. Bylo potvrzeno, že sůl napomáhá při léčbě: lupénky, atopického ekzému, vitiliga, plísňových onemocnění, revmatoidní artritidy, bolestí svalů, a také neuróz a depresí.

Během koupele ve slaném roztoku probíhá proces absorpce minerálů do kůže. Po každodenních koupelích v Mrtvém moři bylo u pacientů pozorováno zvýšení koncentrace hořčíku, draslíku, vápníku, zinku a selenu v těle. Terapie u Mrtvého moře je účinná zvláště pro pacienty s lupenkou a atopickým ekzémem. Za pozitivní účinky léčby jsou zodpovědné pravděpodobně hořečnaté soli – dominantní složka vody Mrtvého moře, a také sluneční záření. Terapie u Mrtvého moře pomáhá při onemocnění kloubů. Koupele v Mrtvém moři lze doporučit pacientům s lupenkou nebo revmatoidní artritidou, kteří si mohou dovolit výdaje spojené s cestou do Izraele. Alternativou může být využití balneoterapie a fototerapie v lázních nebo ve SPA.

Nicméně můžeme využit solných koupelí připravených v koupelně s použitím soli z Mrtvého moře. Koupele v teplé slané vodě s přídavkem této soli bohaté na hořčík, draslík a jiné minerály, mají pozitivní vliv nejen na stav pacientů se záněty kloubů a kožními nemocemi. Mají příznivý vliv na zdraví každého z nás.

Jsme zvyklí na to, že ve správné výživě by neměly chybět vitamíny, ale mnohem menší pozornost věnujeme tomu, že nám mohou chybět minerály. Ukazuje se, že v typické stravě chybí hořčík, vápník a také mnoho stopových prvků (zinek, selen). Jejich zdrojem může být sůl se stopovými prvky používána k přípravě pokrmů, ale také koupel ve slaném roztoku. Ionty hořčíku jsou zapojeny do několika set biochemických procesů v těle a aktivují cca 300 enzymů. Při nedostatku hořčíku (běžným u lidí, kteří pijí hodně kávy) se mohou objevit svalové křeče, migrény, sklony k depresi. Potřebuje jej pokožka k udržení vlhkosti. Večerní koupel ve slaném roztoku s přídavkem vonných olejů působí uklidňující a relaxačně, je ideální pro osoby unavené a žijící ve stresu.